To, co nowe, potrafi wywołać skrajne emocje. Najczęściej dlatego, że nie wiemy czego się spodziewać, więc w naszej głowie powstają najróżniejsze scenariusze. I choć coraz więcej osób otwiera się na pomoc psychologa, jest jeszcze wiele rzeczy, które nie zostały powiedziane — a być powinny. Zwłaszcza kiedy chcesz znaleźć najlepszą możliwą pomoc dla swojego dziecka. Jako psycholog i przede wszystkim mama nastolatki, doskonale to rozumiem. Pewnie zastanawiasz się, czy Twoje dziecko wie, czego może się spodziewać? Czy jako rodzic możesz sprawić, że pierwsza wizyta u psychologa z nastolatkiem będzie mniej stresująca? Jak możesz przygotować córkę do tego spotkania?
Zadawanie sobie tych wszystkich pytań jest jak najbardziej normalne. Spotykasz się z kimś zupełnie nieznajomym, aby porozmawiać o swoim dziecku lub trudnych problemach, z którymi borykacie się jako rodzina. Dlatego w tym artykule rozbijemy sobie pierwszą wizytę na czynniki pierwsze i postaram się rozwiać Twoje wszystkie wątpliwości.
Kiedy warto udać się na wizytę?
Okres dorastania wiąże się z wieloma zmianami i wyzwaniami, które wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie nastolatka. Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka niepokojące objawy, które utrzymują się od dłuższego czasu, nie wahaj się szukać pomocy psychologa. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę:
- Obniżony nastrój, smutek, brak motywacji
- Trudności w nauce i koncentracji
- Lęk, ataki paniki
- Agresja, drażliwość
- Problemy z rówieśnikami, izolacja społeczna
- Kryzysy rodzinne, konflikty z rodzicami
- Zaburzenia odżywiania
- Nadużywanie substancji psychoaktywnych
- Samookaleczenie
- Myśli samobójcze
Choroby takie jak np. depresja, objawiają się u nastolatków zupełnie inaczej niż u dorosłych i dają nieoczywiste objawy. Czasem ciężko jest stwierdzić, co jest efektem zmian i nastoletniego buntu, a co sygnałem, że warto sięgnąć po pomoc. Jednak zawsze lepiej udać się na konsultację i porozmawiać o swoich obawach niż zbagatelizować problem, który może być początkiem czegoś poważniejszego.
Jak przygotować się do wizyty?
Świat nastolatki to miejsce pełne nowości i chęci eksploracji, ale też chaotyczne i nacechowane skrajnymi emocjami. Dojrzewające dziewczęta poszukują siebie i próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a po drodze często błądzą. To moment, kiedy pojawiają się niezwykle trudne wyzwania zarówno przed nastolatką jak i jej rodzicami.
Wybór odpowiedniego psychologa, który specjalizuje się w pracy z nastolatkami to pierwszy krok do udanej terapii. Warto więc sprawdzić obszar specjalizacji specjalisty, do którego się udajesz. Po umówieniu się na wizytę bądź wyrozumiały dla siebie i swojego dziecka. To oznacza, że przejmujesz kontrolę nad swoimi problemami. A nic nie daje większej siły niż to. Z takim nastawieniem będzie Ci łatwiej stworzyć atmosferę sprzyjającą otwartej rozmowie, w której zapewnisz swojej nastolatce wsparcie. Możesz też przygotować listę pytań do psychologa, a jeśli posiadasz, zabierz ze sobą dokumenty medyczne.
Jak przebiega pierwsza wizyta u psychologa z nastolatkiem?
Pierwsze spotkanie przebiega w formie konsultacji. Możesz się na nią udać samodzielnie jeśli czujesz taką potrzebę lub razem ze swoją nastolatką. Ma na celu przede wszystkim poznanie się oraz określenie problemu, z którym zgłasza się młody człowiek. Psycholog przeprowadzi rozmowę z rodzicami i nastolatką, podczas której zada pytania dotyczące m.in.:
- Powodu wizyty — z czym nastolatek się boryka, od kiedy obserwuje u siebie te problemy, jak one wpływają na codzienne funkcjonowanie.
- Historii życia — przebiegu rozwoju, relacji rodzinnych, sytuacji szkolnej, przyjaciół, zainteresowań.
- Objawów — jakie są konkretne problemy, z którymi zgłasza się nastolatek (np. lęk, smutek, brak motywacji, problemy z koncentracją).
- Oczekiwań — czego nastolatek i jego rodzice oczekują od wizyty u psychologa.
Nie masz obowiązku ujawniania niczego, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo. Podobnie, Twojemu terapeucie prawnie zabrania się ujawniania czegokolwiek omawianego podczas sesji (chyba że stwarza to zagrożenie dla Ciebie lub innych). Pierwsza wizyta u psychologa z nastolatkiem nadaje ton waszej wspólnej pracy, ale nie wyznacza sztywnych ram tego, o czym będziecie rozmawiać.
Na podstawie zebranych informacji psycholog określi cele terapii oraz omówi plan dalszej pomocy. Może to obejmować zalecenie dalszych badań, skierowanie do innego specjalisty lub rozpoczęcie psychoterapii. Ważną częścią pierwszej wizyty jest również odpowiedzenie na pytania, które mogą mieć rodzice i nastolatek. Pierwsza wizyta ma charakter informacyjny i służy zbudowaniu relacji z psychologiem. Nie musi od razu prowadzić do podjęcia decyzji o terapii. Psycholog może zaproponować kolejne spotkanie, aby lepiej poznać problem i omówić możliwe rozwiązania. Jednym z najważniejszych czynników terapii jest to, abyście Ty i Twoje dziecko czuli się komfortowo w towarzystwie terapeuty i abyście czuli, że do siebie pasujecie.
Oprócz wsparcia psychologa, ważne jest również, aby zadbać o inne aspekty życia nastolatka, takie jak zdrowy sen, regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Ważne są również pozytywne relacje z rodziną i rówieśnikami.
Jak rozmawiać z dzieckiem o wizycie u psychologa?
Stwórz w domu bezpieczną atmosferę, w której Twój nastolatek będzie czuł się komfortowo i będzie mógł swobodnie rozmawiać o swoich problemach. Bądź uważnym słuchaczem, nie oceniaj i nie krytykuj. Zapewnij dziecku wsparcie i zrozumienie. Porozmawiaj z nastolatką o wizycie, tłumacząc, na czym będzie polegać.
Możesz powiedzieć np. „Pierwsza sesja przypomina przełamanie lodów. Twoja terapeutka chce Cię poznać i mieć szersze pojęcie o trudnościach, z którymi się borykasz. Prawdopodobnie zapyta o życie rodzinne i dzieciństwo, aby lepiej Cię poznać. Nie zmuszaj się jednak do rozmowy na tematy, z którymi czujesz się niekomfortowo. Pomyśl o wizycie jak o bezpiecznej przestrzeni, w której możesz udać się tam, gdzie poniosą Cię wspomnienia i szczerze porozmawiać o tym, co Cię boli. Pamiętaj, że nikt nie będzie Cię oceniać ani krytykować”
Wyjaśnij mu, że psycholog to osoba, która może mu pomóc zrozumieć jego problemy i znaleźć sposoby na ich rozwiązanie. Zapewnij go, że rozmowa z psychologiem jest poufna.
Dbaj też o siebie. Twój stan psychiczny ma duży wpływ na dziecko. Jeśli sam/sama borykasz się z problemami, możesz udać się na konsultacje dla rodziców.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli martwisz się o stan psychiczny swojego nastolatka, nie wahaj się szukać pomocy. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji i chętnie pomogą Tobie i Twojemu dziecku.
Centrum Złoty Środek
tel. 882 012 474
e-mail: kontakt@centrumzlotysrodek.pl