Jak zacząć

Zbiór odpowiedzi na pytania stawiane zarówno przez nastolatki jak i rodziców w kwestii terapii

Zapisz się na konsultację wstępną

Możliwe rezultaty konsultacji:

  • Konsultacja lekarska, psychoterapia indywidualna lub grupowa dla nastolatka.
  • Psychoterapia rodzinna lub indywidualna dla rodziców.
  • Warsztaty dla rodziców, wspierające proces terapeutyczny.
  • Dodatkowe spotkanie konsultacyjne w celu lepszego zrozumienia problemów.

Kierunek Pomocy:

  • Nastolatek: Psychoterapia indywidualna, diagnoza psychologiczna.
  • Rodzice: Warsztaty, psychoterapia indywidualna.
  • Rodzina: Psychoterapia rodzinna.
  • Konsultacje z innymi specjalistami (np. psychiatrą, dietetykiem).

Informacje Dodatkowe:

  • Pierwsza konsultacja dotyczy rodziców z nastolatkiem.
  • Proces diagnostyczny obejmuje spotkania z rodzicami, dzieckiem i wspólne sesje
  • Zgoda na terapię: Wymagane podpisanie zgody na terapię i dokumentów związanych z RODO przed rozpoczęciem.

Rodzicu

Nie wiesz, jak reagować na zachowanie swojej córki? Zastanawiasz się, czy jest ono efektem popełnionych błędów, biologii i czasu „trzaskających drzwi” czy problem jest poważniejszy?

Dziewczyno

Odczuwasz pustkę, samotność i potrzebujesz kogoś, z kim „przegadasz” rzeczywistość, bo problemy i emocje, które za nimi idą, są nie do zniesienia? 

Nasze konsultacje powstały z myślą o Was. Dojrzewanie to wymagający okres. To nie tylko huśtawki nastrojów, ale również ryzykowne i niebezpieczne zachowania. Ciężko poradzić sobie z tym wszystkim bez wsparcia.

Wiemy, że przed pierwszą wizytą nasuwa się wiele pytań, dlatego tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta u terapeuty nie wymaga specjalnych przygotowań. W żadnym wypadku nie należy się jej również obawiać. Nie oczekujemy od naszych klientów określenia źródła problemu. Po to dostępne są konsultacje z psychologiem, żeby ten problem nazwać i wspólnie poszukać rozwiązań. Pierwsze dwa, trzy spotkania są cyklem konsultacji wstępnych z nastolatką i jej rodzicami bądź z jednym z nich. 

Jedno spotkanie trwa około 50 minut. To czas na zbieranie wywiadu i postawienie diagnozy. Rozmowa jest indywidualnie dopasowana do trudności, z jakimi zmaga się nastolatka oraz do jej potrzeb. Uzyskane informacje, pozwalają terapeucie zaoferować najlepszą metodę pomocy i określić dalszy kierunek terapii.

Nastolatko, Rodzicu pamiętajcie, że konsultacja nie jest wiążąca. Jeśli w trakcie rozmowy stwierdzisz, że nie czujesz się dobrze lub po prostu nie nadajesz ze swoim terapeutą na tych samych falach, możesz zrezygnować lub umówić się do innego specjalisty.

Na czym polega terapia?

Okres dojrzewania to moment, kiedy kształtuje się umysł nastolatki. Dziewczynkom często trochę trudniej dorastać. Ich zachowania i emocje są odzwierciedleniem nieprawidłowości, niedociągnięć i błędów dorosłego świata. Terapia pomaga poradzić sobie z nimi. Wspiera młode dziewczyny w poznawaniu siebie i swoich emocji, które wpływają na zachowanie i ich perspektywę na temat świata zewnętrznego. Nastolatki uczą się rozumieć proces zmian, przyjmować inny punkt odniesienia i pracować nad zdrowymi mechanizmami radzenia sobie z przytłaczającymi je emocjami.

Podczas terapii mają swoją przestrzeń na przeżycia, konfrontacje z nimi i ich uwalnianie. Wspólnie z terapeutą stawiają czoła problemom, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, niezależnie od tego czy do tej pory cierpiały w ciszy, czy buntowały się w złości. Terapia wpływa na zmianę postawy, motywuje do działania, buduje pewność siebie, usprawnia komunikację i uczy radzenia sobie z przytłaczającymi emocjami. Wykorzystujemy naturalny potencjał, który drzemie w nastolatkach i wspieramy ich rozwój emocjonalny i psychiczny, aby w efekcie znalazły Złoty Środek pomiędzy światem realnym a światem, w którym się zamykają.

Jak zapisać się na wizytę?

Na wizytę możesz łatwo i intuicyjnie zapisać się za pomocą naszego kalendarza, który znajdziesz w zakładce Kalendarz

Za pomocą formularza, możesz wybrać kilku rodzajów wizyt, które Cię interesują. W następnym kroku wybierasz terapeutę, z którym chcesz się spotkać. Po dokonaniu wyboru wyświetlą Ci się dostępne terminy, a po kliknięciu datę, również godziny sesji. 

Godziny podkreślone na czerwono są już zarezerwowane, ale możesz zapisać się na listę rezerwową. Pozostałe daty to dni dostępne. Po kliknięciu przycisku „Przejdź do podsumowania” wystarczy już tylko wpisać dane kontaktowe, upewnić się, że wszystkie informacje są uzupełnione poprawnie i nacisnąć „Wyślij”. Twoja wizyta została zarezerwowana, co potwierdzi ostatnie wyskakujące okienko.

Czy nastolatka może zapisać się sama na terapię?

Psycholog, tak samo jak lekarz, wykonuje zawód medyczny. Stąd wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na konsultacje, a w dalszych krokach na podjęcie terapii. Jeśli ukończyłaś 16 lat, to masz prawo do współdecydowania i samodzielnej wizyty, ale wciąż zgodę na nią musi wyrazić opiekun. 

Jeśli przyjście na pierwszą konsultację jest Twoją inicjatywą, warto porozmawiać o tym z rodzicami i opowiedzieć im o trudnościach, z którymi sobie nie radzisz. W Złotym Środku otrzymacie kompleksową opiekę i wsparcie. Zarówno Ty, jak i Twoja rodzina. 

 

Rodzica zapraszamy pierwszego, potem Ciebie – na spotkanie indywidualne. Wówczas zastanowimy się, co dalej, jak będzie przebiegać nasza praca. Najprawdopodobniej będziesz mogła potem przychodzić na terapię sama.

Czy terapia online jest skuteczna?

Świat wirtualny jest coraz bardziej naturalnym elementem naszego życia, zwłaszcza jeśli chodzi o nastolatki. Terapia online to jak najbardziej skuteczna i pełnowartościowa forma terapii. Badania nad nią trwają już od ponad 20 lat (od 2002 roku) i jednoznacznie potwierdzają jej skuteczność oraz fakt, że poziom zadowolenia i jej efekty nie odbiegają od spotkań w gabinecie. A pozytywne skutki sesji i poziom satysfakcji utrzymują się tak samo długo, jak w przypadku spotkań na żywo.

Jak przygotować się do terapii online?

Sesja terapeutyczna to bardzo intymne spotkanie. Centrum Złoty Środek gwarantuje pełną poufność i bezpieczeństwo, które zapewnia swobodę wypowiedzi. Przygotowując się do spotkania online, zadbaj o to, aby odbywało się ono w bezpiecznej dla Ciebie przestrzeni. 

Powinno być to pomieszczenie ciche, w którym inni domownicy nie będą Ci przeszkadzać. To zdecydowanie pomaga w skupieniu się na rozmowie. Przygotuj sobie wcześniej to, czego możesz potrzebować. Koc, chusteczki, ciepły napój – wszystko, co pomoże poczuć Ci się komfortowo.

Z aspektów technicznych warto sprawdzić przed terapią: stabilność łącza internetowego, jakość obrazu na urządzeniu, z którego będziesz korzystać oraz działanie słuchawek z mikrofonem.

Co w przypadku, kiedy nie mogę pojawić się na umówionej wizycie?

Rozumiemy, że w życiu pojawiają się różne okoliczności niezależne od naszych klientów. Istnieje możliwość przełożenia wizyty, ale należy o tym poinformować minimum 24 godziny przed umówionym terminem. Można to zrobić mailowo bądź telefonicznie. Jeśli czas ten jest krótszy, to wpłacone środki nie podlegają zwrotowi.

Czy nastolatka może sama uczestniczyć w terapii?

Pierwsze spotkania z nastolatką odbywają się w towarzystwie mamy, taty lub opiekuna prawnego nastolatki. Ten pierwszy etap skupiony jest na doborze najlepszej formy pomocy. Terapeuci w Złotym Środku są wyspecjalizowani, przygotowani merytorycznie i posiadają doświadczenie w pracy z nastolatkami.

Na dalszym etapie pracujemy z samą nastolatką, zapraszając raz na jakiś czas rodziców na sesję lub jej część.

Prawidłowo prowadzona terapia nastolatek powinna dawać im poczucie bezpieczeństwa. Sesje są więc poufne. Terapeuta może przekazywać rodzicom wnioski i zalecenia. Jednak najczęściej prowadzimy proces terapeutyczny tak, aby nastolatka oraz rodzice wspólnie budowali komunikację opartą na zrozumieniu i wsparciu.

Ile trwa terapia młodzieży?

Czas trwania terapii jest kwestią bardzo indywidualną. Wiele zależy od złożoności problemu, z którym zgłaszają się nastolatki bądź ich rodzice oraz od nurtu, w jakim terapia jest prowadzona. Wpływ na długość terapii mają również założone cele, jakie chcemy osiągnąć. Terapia może trwać średnio od 2 miesięcy do nawet kilku lat.

Czy rodzic powinien też przejść terapię?

Zachowanie dziecka często bywa odzwierciedleniem tego, co dzieje się w świecie dorosłych. Rodzina jest systemem, gdzie każdy jej członek, ma jakiś wpływ na całą resztę. Jego rolą jest dawanie wsparcia, poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Jednak tych ról i zależności nie uczą nas w szkole, ani nigdzie indziej. Jeśli ta równowaga zostaje w jakiś sposób zachwiana, jeśli w przeszłości rodzica wydarzyło się coś, co znacząco wpływa na jego teraźniejszość — warto udać się na wizytę do terapeuty.

Problemy, których unikamy, nie rozwiązują się same, a raczej z czasem ulegają pogłębieniu. Mogą mieć one różną naturę. Od problemów radzenia sobie ze stresem, przez konflikt między rodzicami, po znaczący kryzys życiowy. Jednak poza przyczynami, mają również swoje rozwiązania. 

W Złotym Środku rozumiemy rodziców, którzy mierzą się z trudnościami wychowania i zachęcamy do terapii całej rodziny, jeśli jest taka potrzeba. Potrafi przynieść niesamowite efekty dla funkcjonowania i równowagi relacji rodzinnych.

Czy na spotkaniu muszą być oboje rodzice?

Nie ma takiej potrzeby, wystarczy jeden obecny opiekun prawny.

GDPR

Polityka prywatności