Jak pomóc nastolatce w depresji

Centrum Złoty Środek

Jak pomóc nastolatce w depresji: zrozum, wspieraj, szukaj pomocy

Jeśli w Twoim domu mieszka nastolatka to zdawkowe odpowiedzi, zamykanie się u siebie w pokoju czy chodzenie z nosem w telefonie są Ci pewnie znajome. Takie zachowania są dosyć typowe dla nastolatków i powiedzmy sobie szczerze, prawdopodobnie byliśmy tacy sami. No, może poza tymi telefonami. I choć nastolatka z natury żyje we własnym świecie, to takie intensywne izolowanie się powinno już być alarmujące. Nastoletnią depresję jest bardzo ciężko odróżnić od typowego buntu. Nastolatki są tak intensywnie targane różnymi emocjami, że wolą je ukrywać. Zwłaszcza te negatywne. Najczęściej jest wynikiem obawy przed odrzuceniem, bagatelizowaniem, niezrozumieniem lub złością rodziców. Jak pomóc swojemu dziecku?

Uśmiechnięta matka z córką w jeansowych kurtkach swoją na rynku miasta, obok kościoła

Depresja u nastolatków – wyzwanie naszych czasów

Statystyki są bezlitosne, ale bardzo potrzebne, żeby zrozumieć skalę problemu. Do swoich osiemnastych urodzin 20% nastolatków już będzie miał za sobą minimum jeden epizod depresyjny. Zakładając, że przeciętna klasa ma 25 uczniów, to 5 z nich będzie miało depresję. Z czego ok. 15% przypadków skończy się śmiercią. Co więcej, depresję mają obecnie już nawet 6-latki.

Dlaczego depresja u nastolatków jest tak często niezauważalna?

Nastolatka w wiśniowym swetrze, oliwkowych spodniach i czerwonych słuchawkach patrzy przez szybę, siedząc na parapecie

Jedną kwestią jest wyżej wspomniana naturalna skrytość nastolatków. Z drugiej strony zupełnie inne realia, w których żyją nastolatki, a których my jako rodzice nie jesteśmy świadomi, bo nasza młodość wyglądała zupełnie inaczej.

Współczesny świat, zdominowany przez media społecznościowe, stawia przed młodymi ludźmi ogromne wyzwania, które negatywnie wpływają na ich zdrowie psychiczne. Nieustanne porównywanie się z idealizowanymi wizerunkami innych, presja osiągania sukcesu i spełnienia wygórowanych oczekiwań rówieśników oraz rodziców, a także wysokie wymagania edukacyjne tworzą koktajl stresu, lęku i niepokoju. Ciągłe przebywanie w wirtualnym świecie, gdzie każdy ukazuje jedynie wyselekcjonowane momenty swojego życia, prowadzi do poczucia niższości i izolacji. Dodatkowo natłok informacji i konieczność bycia zawsze dostępnym sprawiają, że młodzi ludzie mają trudności z odpoczynkiem i regeneracją sił, co pogłębia problemy psychiczne.

Czy to oznacza, że młodym ludziom trzeba zabrać telefony i ograniczyć dostęp do internetu? Nie! Nastolatki potrzebują przede wszystkim naszego wsparcia i zrozumienia. Jak rozmawiać z nastolatką w depresji pisaliśmy już wcześniej w artykule: „Nastolatek z depresją – jak z nim rozmawiać

Jak pomóc nastolatce w depresji – zrozumienie przyczyn

Pierwszym krokiem jest poznanie przyczyn, które mogą przyczynić się do nastoletniej depresji. Żeby to zrozumieć, trzeba poznać, jakie są obecnie najczęstsze problemy młodych ludzi. Raport fundacji Młode Głowy mówi, że:

  • 52,4% odczuwa brak motywacji do działania,
  • 28% nie ma chęci do życia,
  • 1/3 ma problemy w nauce,
  • 37,5% młodych osób czuje się samotnie,
  • 37% ma problemy ze snem,
  • 32,5% nie akceptuje tego kim jest i jak wygląda,
  • 43,3% objada się lub głodzi,
  • 30% hejtuje innych,
  • 11,5% czuje się zaniedbanych przez rodziców,
  • co 3 ma podejrzenie samobójstwa,
  • co 5 planował samobójstwo.

Jak wspierać swoje dziecko w walce z depresją?

Jak może wyglądać początek depresji u nastolatki? Depresja może sprawić, że Twoje dziecko poczuje się zupełnie bezwartościowe, jakby było ciężarem dla innych. Może mieć wrażenie, że wszystko, co robi, jest złe i że nigdy nie będzie wystarczająco dobre. Te negatywne myśli mogą prowadzić do wybuchów złości, problemów w relacjach z innymi i coraz większego poczucia izolacji. Z czasem może pojawić się tak silne przygnębienie, że jedyną nadzieją na ucieczkę od cierpienia wyda się śmierć.

Reakcje rodziców na diagnozę depresji u dziecka są tak różnorodne, jak same dzieci. Często towarzyszą im skrajne emocje – od głębokiej rozpaczy i niepokoju po niechęć do zaakceptowania problemu. Jak więc zareagować w sposób racjonalny i wspierający?

Depresja to zagadnienie, które wymaga od nas pokory i zrozumienia. Nie zawsze uda nam się znaleźć jednoznaczne odpowiedzi, ponieważ na to zaburzenie składa się wiele elementów. W przypadku dzieci kluczowe jest spojrzenie na całą rodzinę jako system, ponieważ choroba jednego członka wpływa na funkcjonowanie wszystkich. Warto podchodzić do emocji dziecka z empatią i zrozumieniem. To, co dla dorosłych może wydawać się nieistotne, dla dziecka może być źródłem ogromnego stresu. Ważne jest, abyśmy nie bagatelizowali jego uczuć i wytłumaczyli, że silne emocje, które czuje, to nie jego wina, ale efekt choroby. Bądź uważny na to, co mówi i jak się zachowuje. Znajdź chwilę na rozmowę, podczas której pokażesz, że go słuchasz. Powiedz mu wprost, że jesteś przy nim i chcesz mu pomóc. Naszym celem powinno być wyraźne przekazanie dziecku, że jesteśmy gotowi mu pomóc. Możemy zaproponować konkretne rozwiązania, takie jak wizyta u specjalisty, zmiana otoczenia szkolnego czy wspólne spędzanie czasu.

Jak pomóc nastolatce w depresji – wizyta u psychologa

Psycholog omawia wyniki badania z nastolatką w swoim gabinecie

Twoje współczucie i wsparcie mają ogromny wpływ na Twoje dziecko, profesjonalna pomoc jest zazwyczaj najlepszym sposobem na długotrwałą poprawę. Mimo wszystko depresja jest chorobą, które wymaga wsparcia i profesjonalnej opieki.

W Złotym Środku Pomagamy Wam rozpoznać, kiedy zachowanie nastolatki jest wołaniem o pomoc, a kiedy za jej zachowanie odpowiada biologia, która nie jest ani zła, ani dobra – jest po prostu nieodłącznym elementem dojrzewania Waszego dziecka. Jeśli nie wiesz, co robić i jak reagować na niepokojące zachowania swojego dziecka – odezwij się do nas. Udzielamy nie tylko pomocy nastolatkom, ale również konsultacji rodzicielskich, które pomogą Ci pomagać Twojemu dziecku.

Umów wizytę

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

GDPR

Polityka prywatności